O kulach

Czym są kule?

KuleKule to ozdobna instalacja do Twojego wnętrza, zainspirowana japońską sztuką kokedama-bonsai.


Kule nie są pospolitymi roślinami do wnętrz. Unikalność Kul polega na wolnej od doniczki bryle ziemi, która w zastępstwie otoczona jest sznurkowym „koszyczkiem” oraz pokryta mchem. Z uwagi na zaskakującą formę oraz sposób montażu, Kule intrygują i wzbudzają powszechne zainteresowanie. W trosce o jakość i łatwość użytkowania produktu, skomponowaliśmy specjalną mieszankę ziemi, charakteryzującą się bardzo dużą zwięzłością oraz dobraliśmy gatunki roślin, które będą w stanie rozwijać się w specyficznych warunkach Kuli. Rośliny wykorzystane do budowy instalacji moga być atrakcyjne ze względu na kwiaty bądź ozdobne liście.


Jako element dekoracji wnętrz Kule mogą w rozmaity sposób urozmaicać przestrzeń wokół Ciebie.


Pojedyncza Kula powieszona na tle ozdobnej ściany, Kula stojąca na eleganckim meblu czy kompozycja z wielu Kul mogą oddziaływać na wnętrza w nowatorski sposób nieosiągalny dla innych. Uniwersalność zastosowania instalacji powoduje, że sprawdzi sie ona w każdym miejscu – zarówno we wnętrzach ultra nowoczesnych, rustykalnych, postindustrialnych czy po prostu w typowym mieszkaniu.


Kule to produkt w całości uzyskany z produktów pochodzenia naturalnego i nadających się do recyklingu.


Prowadzimy sprzedaż internetową z dostawą do domu. Zobacz ofertę naszego sklepu internetowego.


Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zastosowania lub użytkowania produktu KuleKule zapraszamy do działu FAQ bądź do kontaktu z nami.


FAQ - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego Kula nie ma doniczki?

Podwieszona doniczka znacznie zwiększa ciężar całej instalacji oraz nie daje efektu lekkości. Doniczka powieszona w oknie zabiera również roślinie dużo światła. Kule Kule to nowoczesny design, który swoją zaskakującą formą może nadać świeżości Twoim wnętrzom.

Czy kula jest trwała?

Projektując produkt do dekoracji wnętrz skupialiśmy się na zapewnieniu czystości i trwałości przy zachowaniu atrakcyjnego i oryginalnego wyglądu. Kompozycja odpowiednio dobranej i przetestowanej mieszanki ziemi zapewnia produktowi wysoką trwałość. Dodatkową właściwością bryły ziemi jest jej bardzo duża chłonność ograniczająca do minimum jakiekolwiek skapywanie wody z powierzchni Kuli. Całość bryły umiejscowiona w sznurkowym „koszyczku” i obłożona mchem nie zmienia swojej formy w trakcie rozwoju i pielęgnacji rośliny. Z myślą o łatwej i nie uciążliwej pielęgnacji Kul, dobraliśmy takie gatunki roślin, które będą niezawodne. W większości przypadków rośliny wchodzące w skład Kul charakteryzuje bardzo duża odporność na zmienną wilgotność, suszę i warunki oświetleniowe. Nie zapomnijmy jednak, że na trwałość Kul bardzo duży wpływ ma odpowiednia pielęgnacja, z którą powinieneś zapoznać się tutaj.

Czy ziemia się wykrusza?

Specjalnie zaprojektowana mieszanka ziemi zapewnia dużą zwięzłość i bardzo wysoki stopień chłonności, sprawiając, że Kule to produkt czysty. Regularne zraszanie i nawadnianie zapewnia Kuli zwartą strukturę. Pojawiający się osad z ziemi na dnie naczynia podczas namaczania Kuli jest zjawiskiem normalnym i nie wpływa na trwałość produktu. Aby uniknąć skapywania nadmiaru wody po namaczaniu bryły ziemi, osuszamy ją papierowym ręcznikiem.

Czy kula wisząc przy ścianie może ją brudzić?

Tak, wilgotna bryła ziemi może brudzić przy kontakcie z innymi powierzchniami. Dlatego też, planując miejsce powieszenia kuli powinniśmy uwzględnić jej średnicę. Kula najlepiej się sprawdza w przestrzeniach otwartych, gdzie pobliskie elementy wyposażenia nie ograniczają dostępu światła. Bryła Kuli nie powinna przylegać bezpośrednio do żadnej powierzchni (z wyłączeniem podstawki w wypadku Kul nie podwieszanych) ponieważ może to wpłynąć na ograniczenie rozwoju rośliny.

Czy sznurek jest trwały?

Sznurek użyty przy budowie Kuli jest trwały, a woda nie wpływa negatywnie na jego strukturę.

Czy rozrost korzeni nie wpływa na strukturę ziemi?

Gatunki wybrane do budowy kul charakteryzują się powolnym rozrostem bryły korzeniowej. Korzenie rośliny wraz ze wzrostem wypełniają wolne miejsca w bryle ziemi oraz zagęszczają się tworząc zwartą i gęstą strukturę, co dodatkowo zwiększa trwałość bryły ziemi.

Jak powinno się podlewać kulę?

W zależności od gatunku Kulę należy namaczać w wodzie lub dodatkowo zraszać pomiędzy nawadnianiem. Namaczanie to forma podlewania, polegająca na zanurzeniu bryły Kuli w naczyniu z chłodną wodą. Zabieg taki pozwala pochłonąć Kuli odpowiednie zapasy wody do dalszego rozwoju. Każdy gatunek rośliny tworzący Kulę wymaga nieco innego systemu pielęgnacji. Każda zakupiona Kula posiada załączony indywidualny opis pielęgnacji w zależności od gatunku. Kul nie podwieszanych nie należy podlewać na podstawce.

Co mam zrobić kiedy nie chcę montować haku w suficie w celu podwieszenia Kuli?

Zapraszamy do zapoznania się z alternatywnymi metodami podwieszania Kul bez konieczności montowania haka w suficie. Jeżeli nie chcą/nie mogą Państwo podwiesić rośliny, idealnym rozwiązaniem jest kupno Kuli na podstawce. Jest ona szczególnie efektowna, gdy może być eksponowana w widocznym miejscu w Twoim domu.

Czy mogę zawiesić Kulę na zewnątrz jako ozdobę na taras lub balkon?

Kule narażone na opady lub wiatr mogą ulec zniszczeniu. Zaciszne, zadaszone miejsce może być dobrym stanowiskiem dla Kul - wyłącznie w okresie letnim.

Czy mogę złożyć zamówienie na własną Kulę?

Istnieje możliwość składania zamówień indywidualnych na Kule. Jeżeli podasz nam interesujący Cię gatunek rośliny, wpierw doradzimy Ci, czy będzie on odpowiedni do instalacji i w miarę możliwości postaramy się wykonać Twoją Kulę zgodnie z życzeniem. Zastrzegamy sobie możliwość odmówienia zrealizowania zamówień na rośliny rzadkie/trudno dostępne lub nie nadających się do instalacji Kulekule.

Jakiej wielkości jest Kula?

Standardowe Kule w naszej ofercie mają bryłę ziemi średnicy około 10-15cm. Wielkość Kuli jest ściśle zależna od wielkości użytej rośliny. Jeżeli chcesz się dokładnie dowiedzieć o wymiary konkretnych Kul, skontaktuj się z nami!


Pielęgnacja i montaż

ZAWIESZANIE KULI
KuleKule, ze względu na swoją oryginalną formę, zalecamy podwieszać. Oto kilka pomysłów na zawieszenie Twojej Kuli:
Każda zakupiona u nas Kula wyposażona jest w:
1 - dwuczęściowy sznurek do zawieszenia – jego regulacja umożliwia zawieszenie Kuli w dowolnym miejscu w Twoim wnętrzu
2 - haczyk do połączenia sznurków, umożliwiający łatwe zdejmowanie Kuli w celu podlania/pielęgnacji
Kilka ważnych rad
  • W celu zawieszenia Kuli pod sufitem konieczny jest montaż kołka i haka. Upewnij się, że w wybranym przez Ciebie miejscu nie przebiega żaden przewód instalacyjny (oświetlenie).
  • Zadbaj o to, aby małe dzieci i zwierzęta domowe nie miały łatwego dostępu do Kuli.
  • Kula nie powinna kolidować z żadnym innym elementem wyposażenia domu – w szczególności ze ścianami (wilgotne mogą brudzić!).

NAWADNIANIE
Nawadnianie Kul polega na zanurzeniu bryły ziemi w naczyniu z wodą na kilkanaście minut co kilka dni. Umożliwia to Kuli chłonięcie dużej ilości wody całą swą powierzchnią i magazynowanie cieczy na dłuższe okresy czasu. Zobacz szczegółową instrukcję podlewania. Oto jak w prosty sposób podlać Kulę:
ZRASZANIE
Jeśli chcesz, aby ziemia w Twojej Kuli dłużej pozostawała wilgotna, możesz pomiędzy nawadnianiem zraszać bryłę ziemi chłodną wodą. Zraszanie codziennie lub co dwa dni (szczególnie w miejscach słonecznych i ogrzewanych zimą) utrwali bryłę ziemi i zapobiegnie jej pękaniu. Nigdy nie zraszaj powierzchni rośliny i pamiętaj - zraszanie nie może zastąpić namaczania!*
* wyjątek stanowią Kule - sukulenty, preferujące suche podłoże. Zadowoli je pielęgnacja ograniczona do zraszania bryły ziemi co drugi dzień, nawadnianie stosujemy wówczas sporadycznie, jedynie w celu utrzymania zwięzłości bryły ziemi.

Kilka ważnych rad -> Częstotliwość nawadniania Kul zależy od gatunku roślin użytych w Kuli. Do każdej zakupionej rośliny załączamy indywidualne wskazania pielęgnacyjne.
-> Osad na dnie naczynia jest zjawiskiem normalnym i nie wpływa na obniżenie trwałości produktu.
-> Pierwsze namaczanie powinno nastąpić tuż po wyjęciu Kuli z opakowania.
-> Mieszkania, szczególnie zimą, to miejsca suche i przegrzane. Pamiętaj, że Kule w takich warunkach szybciej wysychają i wymagają częstszego namaczania.
PIELĘGNACJA OGÓLNA
Kule nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jednak ponieważ jest to żywa roślina, to procesem naturalnym jest obumieranie starszych pędów, liści czy kwiatów. Fragmenty uschłe i zniszczone należy usuwać. Wspomaga to rozwój rośliny i zapewnia jej estetyczny wygląd.

NAWOŻENIE
Kule można według uznania nawozić nawozami płynnymi podczas procesu nawadniania w okresie letnim (od maja do sierpnia). Dawką nawozową dla jednej Kuli jest pół łyżeczki nawozu dla kaktusów i sukulentów (5ml) na 2 szklanki wody. Nawożenie należy przeprowadzać nie częściej niż raz na miesiąc i nie wcześniej niż miesiąc po zakupie Kuli. Indywidualne zalecenia nawozowe załączane są do instrukcji zakupionej Kuli.